چگونگی شیردهی مادر مبتلا به کرونا

آیا ویروس کرونا از طریق شیر مادر منتقل می شود؟

 

شواهد فعلی نشان می دهد که شیر مادر احتمالاً ویروس را به نوزاد منتقل نمی کند.
شما، به همراه خانواده و پزشک متخصص خود، باید تصمیم بگیرید که آیا و چگونه شیردهی را شروع یا ادامه دهید. شیر مادر از بسیاری از بیماری ها محافظت می کند و بهترین منبع تغذیه برای اکثر نوزادان است. ما به طور قطع نمی دانیم که آیا مادران مبتلا به کرونا می توانند ویروس را در شیر مادر به نوزادان منتقل کنند یا خیر، اما شواهد موجود نشان می دهد که این احتمال وجود ندارد.


نکات مفید برای شیردهی


اگر در بیمارستان با نوزاد تازه متولد شده خود در اتاق مشترک نیستید، ممکن است شروع یا ادامه شیردهی برای شما دشوارتر باشد. در اینجا چند نکته مفید آورده می شود:
دوشیدن مکرر شیر با دست یا با شیردوش، در حالت ایده آل شیردوش برقی، به شما کمک می کند در صورت جدایی از نوزادتان، شیر خود را برای او تهیه کنید.
دوشیدن سینه یا شیردهی باید هر 2-3 ساعت (حداقل 8-10 بار در 24 ساعت، از جمله در شب) به خصوص در چند روز اول باشد. این مسئله به پستانها این پیام را می دهد که شیر تولید کنند و از انسداد مجاری شیر و عفونتهای پستان جلوگیری می کند.
قبل از شیردهی یا دوشیدن شیر خود، همیشه باید دستان خود را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید حتی اگر کرونا ندارید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از یک ضد عفونی کننده دست با الکل حداقل 60٪ استفاده کنید.


اگر کرونا دارید و شیردهی را انتخاب می کنید
دستان خود را از قبل بشویید
هنگام شیردهی از ماسک جراحی استفاده کنید.

اگر کرونا دارید و دوشیدن شیر را انتخاب می کنید
از شیردوش اختصاصی استفاده کنید (مشترک نباشد).
در حین دوشیدن شیر، ماسک بزنید و دستان خود را قبل از لمس هر قسمت از شیردوش یا بطری و قبل از دوشیدن شیر، با آب و صابون بشویید.
پس از هر بار استفاده، تمام قسمتهایی از شیردوش را که با شیر مادر تماس می گیرند را به خوبی تمیز کنید.

بهتر است که فرد مراقب نوزاد شما، COVID-19 نداشته باشد، در معرض خطر بیماری شدید ناشی از کرونا نباشد، و در همان خانه ای زندگی کند که شیر دوشیده شده مادر، به نوزاد داده می شود.
در مدت زمانی که شما در قرنطینه هستید، هر فردی که به نوزاد، بطری شیر را می دهد، باید از ماسک استفاده کند. تا دو هفته پس از اتمام قرنطینه شما نیز هنگام مراقبت از نوزادتان، باید از ماسک استفاده کند.

دکتر فاطمه مرادی
پزشک و متخصص طب ایرانی (MD_PhD)

کپی مطالب ، با ذکر نویسنده و لینک سایت اخلاقی و مجاز است.