ورزش قبل از بارداری

ورزش منظم قبل از بارداری🟣 اگر از قبل ورزش می کردید همان را ادامه دهید، ولی کم کم در عرض سه ماه به ورزش های مجاز در بارداری تبدیل کنید. یعنی ورزش هایی که حرکتهای ناگهانی یا پرش یا ضربه نداشته باشند.


🟣 اگر ورزش نمی کنید بسیار اهمیت دارد که به طور منظم یک ورزش روزانه را شروع کنید. من به خانم های عادی که ورزشکار حرفه ای نیستند شروع ورزش باشگاهی را پیشنهاد نمی کنم؛ چون حتی اگر ورزش های مجاز بارداری هم باشند، بسیاری از افراد، با باردار شدن یا بعد از زایمان آن ها را رها می کنند. در حالی که قصد من این است که شما در بارداری و بعد از زایمان حتما بتوانید این ورزش را ادامه دهید.

🟣 پیشنهاد من این است که یکبار صبح و یکبار عصر، هربار یکربع پیاده روی کنید. پیشنهاد دومم این است که داخل منزل پیاده روی انجام دهید تا به علت سردی هوا یا آلودگی هوا و غیره این پیاده روی روزانه، نامنظم نشود. اگر منزلتان کوچک است و نمی توانید حرکات رفت و برگشتی انجام دهید یک مسیر به شکل 8 انگلیسی پیاده روی کنید.
🟣 بهترین زمان برای انجام این پیاده روی حدود دو سه ساعت بعد از هر وعده غذایی است. ضمنا پیاده روی یا ورزش با شکم خالی توصیه نمی شود و اگر می خواهید صبح زود ورزش کنید حتما چند لقمه کوچک کره و عسل بخورید.

 


پیاده روی را در توان خود تند انجام دهید تا کمی گرم شوید و عرق کنید. اگر با این یکربع دچار ضعف مثلا سیاهی رفتن جشمها یا عرق سرد می شوید، مدت پیاده روی را کمتر کنید و به تدریج به یک ربع برسانید.


🟣 حتما برای پیاده روی در منزل هم کفش بپوشید. می توانید یکی از کفشهای مناسبتان را بشویید تا در منزل قابل استفاده باشد. هنگام پیاده روی سر خود را بالا نگه داشته و نفس های عمیقی بکشید. همچنین کمر خود را صاف نگه دارید و دستها و شانه های خود را آزادانه حرکت بدهید.
هنگام پیاده روی با تلفن صحبت نکنید، تلویزیون تماشا نکنید و شرایط منزل را برای یک پیاده روی کوتاه و با تمرکز آماده کنید.


🟣 بهتر است قبل و بعد از پیاده روی چند نرمش تقویت کمر، باسن و عضلات کف لگن را هم انجام دهید.

 

دکتر فاطمه مرادی
پزشک و متخصص طب ایرانی (MD_PhD)

کپی مطالب ، با ذکر نویسنده و لینک سایت اخلاقی و مجاز است.