واکسن کووید۱۹ در دوران بارداری و شیردهی؛ مجاز یا غیرمجاز؟!


زنان باردار و شیرده، در دور اول کارآزمایی های بالینی دریافت واکسن ها وارد نشدند؛ اما به تدریج اطلاعات جامع تری در راه است. با وجود این که قبلا در مورد تجویز واکسیناسیون کووید۱۹ برای زنان باردار و شیرده نظرات مختلفی وجود داشت، ولی اکنون نظرات درحال همسو شدن هستند. برای مثال نظر چند سازمان معتبر پزشکی دنیا را برایتان می آورم:

◾️مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری(CDC)  توصیه می کند زنان باردار برای واکسن با پزشک مشورت نمایند، اما آن را منع نمی کند.

◽️ سرویس ملی بهداشت(NHS)  و همین طور دانشگاه آکسفورد هرچند به دلیل فقدان شواهد کافی، به همه زنان باردار، به طور روتین، پیشنهاد واکسن نمی کنند؛ ولی معتقدند زن باردار و جنین از طریق واکسن بیمار نمی شوند.

◾️سازمان جهانی بهداشت (WHO)، به عنوان یک مرجع جهانی و نسبتا محافظه کار، و همین طور کالج سلطنتی متخصص زنان و زایمان، و کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی می گویند: از آن جایی که خطرات احتمالی واکسن کووید۱۹ (که تابه حال اثبات نشده)، کمتر از خطر ابتلا به آن است، می توان واکسن را به زنان باردار پیشنهاد کرد.
این سازمان ها، در دو مورد زیر، توصیه بیشتری نسبت به واکسیناسیون خانم باردار می کنند:

1️⃣ اگر خانم باردار در معرض خطر بالای مواجهه با ویروس کرونا باشد، و نتواند از آن اجتناب کند؛ مثل کادر بهداشت و درمان یا مشاغل پرخطر دیگر.

2️⃣ اگر زن باردار بیماری زمینه‌ای دارد که ابتلا به کووید۱۹ برای او خطرناک تر است؛ همانند بیماری های مزمن ریوی، قلبی، کلیوی و یا کبدی، نقص ایمنی، دیابت، اختلال عملکرد طحال، چاقی مفرط و بیماری شدید ذهنی.

 


🤱در دوران شیردهی نیز توصیه می شود، اگر مادر واکسن زد، لازم نیست شیردهی را قطع کند.

🤰همچنین زنانی که قصد بارداری دارند لازم نیست به دلیل دریافت واکسن، اقدام به بارداری را به تاخیر بیاندازند.

◾️طبق راهنمای استفاده از واکسن‌ها، استفاده از اسپوتنیک، سینوفارم و بهارات در بارداری و شیردهی ممنوع است. درمورد استفاده از آسترازنکا آمده که هنوز اطلاعات کافی در مورد تجویز این واکسن در بارداری در دسترس نیست.

◾️اصولا واکسن هایی که حاوی ویروس زنده نباشند از لحاظ تئوری در این دوران بی ضرر محسوب می شوند.

👈🏻 بنابراین توصیه می‌شود خانم‌های باردار که در معرض ریسک بالای ابتلا یا ریسک بالای عوارض هستند، در دوران بارداری واکسن را دریافت کنند.


نکته آخر این که، قبل از واکسیناسیون، توصیه به خوردن دارویی نمی شود. بعد از دریافت واکسن و در صورت نیاز، از استامینوفن ساده استفاده کنید.

 

دکتر فاطمه مرادی
پزشک و متخصص طب ایرانی (MD_PhD)

کپی مطالب ، با ذکر نویسنده و لینک سایت اخلاقی و مجاز است.


🙏🏻با تشکر ازجناب آقای دکتر حسن رودگری


منابع:


rcog.org.uk
nhsinform.scot
ouh.nhs.uk
who.int/news-room
utswmed.org