زایمان ایمن در دوران کرونا

 

 

 

انتقال کرونا از مادر باردار مبتلا به نوزاد


هنوز مشخص نیست که آیا یک زن باردار مبتلا به کرونا می تواند ویروس را در دوران بارداری یا زایمان به جنین یا نوزاد خود منتقل کند یا خیر. تاکنون نیز، ویروس فعال در نمونه های مایع اطراف جنین در رحم و یا شیر مادر یافت نشده است. ما می دانیم که:

-    عفونت کرونا در نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به کرونا غیر معمول است.
-    آزمایش کرونای نوزادان مبتلا، اندکی پس از تولد انجام شده است. مشخص نیست که این نوزادان، قبل، حین یا پس از تولد (با تماس نزدیک با فرد آلوده به ویروس) مبتلا شده اند یا نه.
-    اکثر نوزادان تازه متولد شده که آزمایش کرونای مثبت داشتند، بدون علائم بودند یا علائم خفیف داشتند و بهبود یافتند. با این حال، چند گزارش در مورد نوزادان تازه متولد شده با بیماری شدید کرونا وجود دارد.
-    در زنانی که آزمایش COVID-19 آنها در دوران بارداری مثبت بوده است، عوارضی مانند زایمان زودرس (تولد نوزاد زودتر از 37 هفته بارداری) و سایر مشکلات بارداری و زایمان گزارش شده است. البته مشخص نیست که آیا این مشکلات دقیقا مربوط به ویروس کرونا هست یا نه.

 


زایمان در خانم باردار کرونا مثبت


سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای مادران کرونا مثبت نیز زایمان طبیعی را توصیه می کند، مگر این که متخصص زنان، جراحی سزارین را صلاح بداند.
هنگام شروع درد و زایمان نیازی به پوشیدن ماسک نیست اما خارج از اتاق خود باید ماسک جراحی بزنید. ماما و متخصص شما، برای کاهش خطر عفونت نیز از تجهیزات لازم استفاده می کند.


بعد از زایمان باید چه کرد؟

 


توصیه سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، بعد از زایمان، فواید تماس پوستی و شیردهی زودهنگام و انحصاری با شیر مادر را، بسیار بیشتر از خطرات احتمالی کرونا در نوزادان می داند. پس:
-    تماس نزدیک (یعنی تماس پوست به پوست)  با نوزاد تازه متولد شده داشته باشید.
-    با خیال راحت، و البته با رعایت بهداشت تنفسی، به نوزاد خود شیر دهید.
-    با نوزادتان در یک اتاق باشید.
-    قبل و بعد از لمس نوزاد، دستان خود را بشویید و تمام سطوح را تمیز نگه دارید.
-    مادرانی که علائم کرونا دارند، هنگام تماس نزدیک با نوزاد، از ماسک پزشکی (ماسک چند لایه جراحی) استفاده کنند.

توصیه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری امریکا (CDC):
CDC معتقد است که شرایط ایده آل برای مراقبت از یک نوزاد سالم و کامل در حین بستری در بیمارستان، در اتاق مادر است. اقامت نوزاد تازه متولد شده در کنار شما در یک اتاق، موجب تسهیل شیردهی، و پیوند مادر و نوزاد می شود.
شواهد فعلی نشان می دهد که خطر ابتلای نوزاد به کرونا از مادرِ خود، کم است؛ به ویژه هنگامی که او قبل و حین مراقبت از نوزاد، از اقدامات احتیاطی مناسب، مانند استفاده از ماسک و شستن مکرر دست ها، استفاده کند.اگر در قرنطینه کرونا هستید، در صورت ماندن نوزاد در اتاق خود در بیمارستان، احتیاط کنید.


اگر به دلیل ابتلا به کرونا، قرنطینه هستید و با نوزاد خود، در یک اتاق هستید، اقدامات احتیاطی زیر را برای کاهش خطر انتشار ویروس به نوزاد خود انجام دهید:


-    دستان خود را قبل از نگه داشتن یا مراقبت از نوزاد خود، حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از یک ضد عفونی کننده دست با الکل حداقل 60٪ استفاده کنید.
-    نوزاد تازه متولد شده خود را تا حد امکان بیش از 2 متر از خود دور کنید. و برای فاصله کمتر از 2 متری، از ماسک استفاده کنید.
اگر دوره قرنطینه شما به پایان رسیده است، هنوز باید قبل از مراقبت از نوزاد خود، دستان خود را بشویید؛ اما نیازی به اقدامات احتیاطی دیگر نیست. به احتمال زیاد پس از پایان دوره قرنطینه، ویروس را به نوزاد تازه متولد شده یا افراد در تماس نزدیک خود، منتقل نخواهید کرد.


اگر در قرنطینه کرونا هستید، در خانه اقدامات احتیاطی را انجام دهید.


اگر هنوز برای کرونا در قرنطینه هستید و به خانه برگشته اید، اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید تا دوره قرنطینه شما به پایان برسد:


•    در خانه بمانید تا خود را از افراد خارج از خانه جدا کنید.
•    از سایر اعضای خانه که آلوده نیستند دور بمانید.
•    مراقبت از نوزاد خود را به یک فرد سالم، که در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید کرونا نیست، بسپارید.
-    مراقبان باید دستان خود را حداقل 20 ثانیه قبل از لمس نوزاد تازه متولد شده بشویند. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از یک ضد عفونی کننده دست با الکل حداقل 60٪ استفاده کنید.
-    اگر فرد مراقب نیز در خانه با شما زندگی می کند یا در تماس نزدیک با شما بوده است، در معرض خطر ابتلا به کرونا هست. بنابراین هر دوی شما، هم در دوران قرنطینه شما، و هم به مدت دو هفته پس از اتمام قرنطینه، در فاصله 2 متری نوزاد، از ماسک استفاده کنید.
•    اگر یک مراقب سالم در دسترس نباشد، و شما به اندازه کافی خوب باشید، می توانید خودتان از نوزادتان مراقبت کنید.
-    دستان خود را قبل از لمس نوزاد تازه متولد شده خود، حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از یک ضد عفونی کننده دست با الکل حداقل 60٪ استفاده کنید.
-    در تمام طول دوره قرنطینه، در فاصله 2 متری از نوزاد تازه متولد شده و سایر افراد، از ماسک استفاده کنید. ماسک به شما کمک می کند تا ویروس را به دیگران منتقل نکنید.
•    سایر افراد در خانه و مراقبان شما که مبتلا به کرونا هستند باید قرنطینه شده و از مراقبت از نوزاد، تا حد ممکن خودداری کنند. اگر آنها مجبور به مراقبت از نوزاد هستند، باید بهداشت دست را انجام دهند و ماسک بزنند.
زمان اتمام دوره قرنطینه
•    اگر شما علایم کرونا داشتید، دوره قرنطینه بعد از این موارد، به پایان می رسد:
-    10 روز از ابتدای بروز علائم گذشته باشد، و
-    24 ساعت، بدون مصرف داروهای کاهنده تب، تب نداشته باشید و
-    در حالی که علائم دیگر کرونا در حال بهبود است.
•    اگر هرگز علائمی نداشته اید و تنها تست شما مثبت بوده است، دوره قرنطینه بعد از این مورد به پایان می رسد:
-    10 روز از تاریخ آزمایش مثبت کرونای شما گذشته باشد.


برای نوزاد خود محافظ صورت یا ماسک نگذارید.


ماسک یا محافظ صورت، می تواند خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا خفگی تصادفی را افزایش دهد. نوزادان مرتب حرکت می کنند. حرکت آنها ممکن است باعث شود که محافظ پلاستیکی صورت، بینی و دهان آنها را مسدود کند و یا بند ماسک، آنها را خفه کند.
همچنین هیچ داده ای، از استفاده از شیلد صورت نوزادان، برای محافظت در برابر COVID-19 یا سایر بیماری های تنفسی پشتیبانی نمی کند.
مراکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC) به همه افراد دو سال به بالا توصیه می کند که در محیط های عمومی و هنگام حضور در خانه هایی که در آنجا زندگی نمی کنند، از ماسک استفاده کنند. CDC، استفاده از محافظ صورت را به عنوان جایگزین ماسک، برای عموم مردم، از جمله مادران باردار یا شیرده توصیه نمی کند.


خواب بی خطر را برای کودک خود تضمین کنید.


خواب ایمن قسمت مهمی از سلامتی نوزادان است.
در طول همه گیری COVID-19، والدین نوزادان ممکن است استرس و خستگی بیشتری را تجربه کنند و نتوانند از نوزاد خود در در تمام اوقات خواب مواظبت کنند. با رعایت موارد ایمنی زیر، مرگ های نوزادی مربوط به خواب را کاهش دهید:
-    کودک خود را برای تمام اوقات خواب، چه چرت زدن های روزانه و چه خواب شبانه به پشت بگذارید.
-    از یک سطح خواب سفت و صاف، مانند یک تشک با ملافه دوخته شده، در گهواره نوزاد استفاده کنید.
-    بگذارید ک��دک در اتاق شما باشد، ولی در تختخواب شما نه. کودک شما نباید روی تخت بزرگسالان، تشک بادی، کاناپه یا صندلی بخوابد؛ خواه تنها بخوابد، یا با شما، یا با شخص دیگری.
-    رویه های نرم مانند پتو، بالش، کوسن های محافظ و اسباب بازی های نرم را از محل خواب نوزاد خود دور نگه دارید.
-    سر کودک خود را طوری نپوشانید که نوزاد بیش از حد گرمش شود. علائمی که نشان می دهد نوزاد شما بیش از حد گرم شده است شامل تعریق یا احساس گرما در قفسه سینه است.
-    سیگار نکشید و اجازه ندهید کسی در اطراف کودک شما سیگار بکشد.


نوزاد خود را برای ویزیت های دوره ای ببرید.

 

در حالت ایده آل، ویزیت های نوزادان به صورت حضوری انجام می شود تا پزشک یا مرکز بهداشت بتواند:
-    وضعیت کلی شما و کودکتان را بررسی کند.
-    رشد و تغذیه کودک شما را بررسی کند.
-    کودک شما را از نظر زردی بررسی کند.
-    واکسیناسیون بدو تولد و آزمایش غربالگری نوزاد شما باید انجام شود (شامل آزمایش خون و شنوایی سنجی). در صورت لزوم، تکرار یا پیگیری آزمایش ها را انجام دهید.
اگر شما یا کودکتان مبتلا به COVID-19 هستید، حتماً قبل از مراجعه، با مراکز بهداشتی کودک خود تماس بگیرید و آنها را مطلع کنید.

دکتر فاطمه مرادی
پزشک و متخصص طب ایرانی (MD_PhD)

کپی مطالب ، با ذکر نویسنده و لینک سایت اخلاقی و مجاز است.

 منابع:
-    سایت سازمان بهداشت جهانی
-    سایت مرکز پیشگیری و کنترل بیماری