درمان ساده سرماخوردگی بارداری با طب سنتی

مطمئن هستم بسیاری از شما با راهکارهای زیادی برای گذراندن بهتر دوره سرماخوردگی ویروسی آشنا هستید! درمان های ساده زیر از جمله امن ترین و موثرترین روش های درمان سرماخوردگی در دوران بارداری هستند. این به این معناست که سایر افراد غیرحامله هم می توانند از این روش ها سود ببرند. در ادامه مقاله، این موارد را توضیح بیشتری می دهم:

  • استراحت کافی
  • مصرف مایعات زیاد (با شیرینی کم)
  • سوپ جو رقیق و گرم
  • شستشو با آب نمک گرم
  • استفاده از بخور
  • پوشاندن سر و پاها


استراحت در سرماخوردگی


برای خیلی از افراد پرمشغله، رعایت همین یک اصل از بقیه موارد موثرتر است!
در طب ایرانی، دیر خوابیدن در شب به عنوان یکی از عوامل سرماخوردگی طول کشنده است. توجه داشته باشید که استراحت در سرماخوردگی به این معناست که در منزل بمانید و خود را هم خسته نکنید. و به این معنی نیست که در طی روز زیاد بخوابید. بلکه اگر ضعف ندارید بهتر است فقط شب بخوابید. هنگام دراز کشیدن در سرماخوررگی، به پهلو بخوابید و یا زیر سر خود چند بالشت بگذارید تا ترشحات رقیق مجاری تنفسی فوقانی به سمت مجاری تحتانی سرازیر نشوند.

باید و نبایدهای غذایی در سرماخوردگی از منظر طب ایرانی

  1. با اولین علایم سرماخوردگی، پرخوری را کنار بگذارید!
  2. تا درمان کامل سرماخوردگی از مصرف غذاهای سنگین، چرب، تند و ترش، ماست، بستنی و خوراکی های خیلی سرد خودداری کنید.
  3. در صورت داشتن تب، از مصرف چند دسته خوراکی پرهیز کنید: شیر، گوشت قرمز و میوه های آبدار.
  4. بهترین غذا در چند روز ابتدای آبریزش رقیق، سوپ جو است. هر زمان که احساس گرسنگی یا ضعف کردید یک پیاله از این سوپ را بخورید. شاید این زمان برای شما، هر یکی دو ساعت باشد.

سوپ سرماخوردگی را با گوشت مرغ تازه، جو، هویج، کمی سبزی تازه جعفری و گشنیز تهیه و با لیمو ترش تازه میل کنید. افزودن شلغم نیز به این سوپ مفید است. در این سوپ، رشته، قارچ، ذرت، شیر یا خامه نریزید.

 


درمان سرماخوردگی با لیمو


لیمو شیرین و لیمو ترش، هر دو، در درمان سرماخوردگی حین حاملگی بسیار مفیدند. هنگامی که اولین علایم سرماخوردگی را در خود احساس کردید، مصرف شربت لیمو ترش تازه با عسل را شروع کنید. این شربت را حداقل ۳ بار در روز و با آب ولرم میل کنید. نوشیدن شربت لیمو و عسل به خانم هایی که در مجاورت یک فرد سرماخورده در منزل به سر می برند نیز توصیه می شود، چرا که موجب افزایش ایمنی بدن آنها علیه ویروس های سرماخوردگی می شود.
اگر خارش شدید حلق یا بینی دارید، به جای عسل از کمی شکر استفاده کنید.


درمان سرماخوردگی با آب نمک


یک راهکار ایمن و ساده در ابتدای سرماخوردگی بارداری، استفاده از انواع محلول های نمکی برای تسکین بافت ملتهب و باز کردن مجاری بینی است. درانتهای سرماخوردگی نیز که ترشحات غلیظ تر می شوند استفاده از این محلول ها برای شل کردن مخاط بینی و جلوگیری از عفونی شدن ترشحات کاربرد دارد.
برای این کار میتوانید از قطره یا اسپری کلرور سدیم استفاده کنید. البته شستشوی بینی با سرم شستشو و سرنگ یا وسیله ای به نام «بینی شوی» کارایی بهتری دارد. بینی شوی را می تواند از داروخانه ها تهیه کنید.


هنگام گلودرد مخصوصا در ابتدای صبح، می توانید از غرغره آب نمک گرم رقیق بهره ببرید. خانم های باردار می توانند به آب نمک غرغره خود، دمکرده صاف شده بابونه نیز اضافه کنند و سایر افراد بعد از غرغره با دمنوش بابونه می توانند آن را قورت بدهند!

 

درمان سرماخوردگی با بخور


در ابتدای سرماخوردگی که ترشحات رقیق دارید و التهاب و قرمزی در مجاری تنفسی خود حس می کنید، بخور سرد مناسب است.
اما در اواخر سرماخوردگی که مخاط بینی و سینوس ها سفت شده اند، استنشاق بخور آب جوش برای شل شدن آنها مفید است. زنان باردار از بخور بابونه هم می توانند استفاده کنند. استنشاق بخار حمام داغ هم موثر است‌. حتما بعد از این کار، سر و صورت خود را کاملا خشک کنید و بپوشانید. برای کاهش درد سینوس در سرماخوردگی، علاوه بر بخور، می توانید از کمپرس آب گرم نیز بر روی صورت و بینی استفاده کنید.

 

 درمان سرماخوردگی بارداری با گیاهان دارویی
 
استفاده خوراکی از دمنوش هایی مانند بابونه ، پونه ، آویشن یا دود دادن عنبرنصارا در سرماخوردگی حین بارداری به ویژه در سه ماه اول ممنوع است، اما عناب یکی از تجویزهای مجاز در بارداری است. این میوه که اغلب به صورت خشک شده در دسترس است، موجب تقویت سیستم ایمنی می شود. پس هنگام سرماخوردگی یا وقتی در معرض فرد سرماخورده اید، آن را میل کنید.


به طور کلی استفاده خوراکی از دمنوش هایی مانند بابونه ، پونه ، آویشن یا دود دادن عنبرنصارا در سرماخوردگی حین بارداری به ویژه در سه ماه اول ممنوع است، اما عناب یکی از تجویزهای مجاز در بارداری است.

 درمان سرفه در بارداری با عناب


عناب در بسیاری از سرفه ها موثر واقع می شود. استنشاق دود عناب نیز برای کاهش علایم سرماخوردگی مثل احتقان گرفتگی بینی در خانم باردار یا اطفال مفید است اما
خوردن جرم عناب برای معده ضعیف، سنگین است و بسیاری از خانم های باردار را اذیت می کند بنابراین بهتر است به صورت دمنوش یا شربت که در ادامه دستور آن گذاشته شده ، میل شود.

دمنوش عناب
۵ تا ۷ تا عناب سوراخ شده رو ۱۰ دقیقه به آرومی بجوشونید، با اندکی عسل شیرین کنید و جرعه جرعه بخورید. این دمنوش رو حداقل ۳ بار در روز میل کنید.

شربت عناب
عناب خشک را به مقدار دلخواه با 4 تا 10 برابر آن آب، (مثلا 100 گرم عناب با 2 تا 4 لیوان آب) داخل ظرف بریزید تا بجوشد و عنابها پخته شود. در حین پختن با پشت کفگیر عناب ها را له کنید و خوب هم بزنید. وقتی عناب‌ها کاملا له شدند، صاف کنید و به مقداری که عناب ریخته اید شکر سفید با آن مخلوط کنید و دوباره بجوشانید تا به قوام شربت برسد.
این شربت را حداقل ۳ بار در روز با آبی که خیلی خنک نباشد، میل کنید.

 

دکتر فاطمه مرادی
پزشک و متخصص طب ایرانی (MD_PhD)

کپی مطالب ، با ذکر نویسنده و لینک سایت اخلاقی و مجاز است.