تدابیر حفظ سلامتی در فصل پاییز

 پاکسازی:در این فصل که هوا متغیر است، باید بهداشت را بسیار مراعات کرد. استفراغات (پاکسازی بدن از مواد زائد) در این فصل تنها به شرط ضرورت باید انجام شود، بهترین آن ها نیز اسهال ملایم و فصد مختصر است. البته با توجه به متون اسلامی در ماه دوم پاییز رومی که با نام «تشرین اول» شناخته می‌شود توصیه شده است که در حد امکان فصد انجام نشود. عمل قی (خروج مواد از معده یا همان استفراغ امروزی) نیز مناسب این فصل نمی‌باشد.تغذیه:


در بحث تغذیه توصیه به پرهیز از خشک کننده ها  مانند ادویه خشک و همچنین پرهیز از سرد کننده ها  مانند آشامیدن آب سرد شده است. در ماه سوم فصل پاییز در تقویم رومی با نام «تشرین آخر» توصیه به مصرف آب نیم گرم در هنگام صبح شده است.

در این فصل مصرف غذاهای مرطوب مایل به گرم و غذاهای گرم مانند گوشت بره، و مرغ چاق مفید شناخته شده است. از شیرینی هایی که از مغز پسته و بادام و شکر تهیه شده است می‌توان استفاده کرد. خوردن میوه های سرد و تر در این فصل توصیه نمی‌شود و از بین میوه ها، خربزه، به، سیب ، انار و گلابی با مزاج این فصل سازگارتر است. در ماه «تشرین آخر» از مصرف سبزی هایی مانند کرفس، تره تیزک و نعناع نهی شده است. فعالیت بدنی:دیگر اعمال خشک کننده مانند افراط در اعمال جنسی و اعمال سرد کننده مانند حمام آب سرد و خوابیدن در جای سرد را نیز باید به کلی کنار گذاشت. همچنین از خواب با شکم پر نیز اجتناب باید کرد. استحمام بصورت یکروز در میان و یا حمام در آب نیم گرم برای این فصل مناسب تر است.

البته در تدابیر ماه ایلول که ماه اول پاییز رومی است و تشرین آخر که ماه سوم پاییز رومی است، از زیاده روی در استحمام نهی شده است.تدابیر دیگر:می‌توان برای پیشگیری از خشکی بدن را با روغن بنفشه و بادام چرب کرد. بهتر است از هرگونه حالات روانی سرد و خشک کننده مانند غم و افسردگی دوری کرده و از عطریات و گلهای خوشبوی ملایم و دیگر حالات شادکننده برای ارتقای سلامتی استفاده کنند.

 

دکتر فاطمه مرادی
پزشک و متخصص طب ایرانی (MD_PhD)

کپی مطالب ، با ذکر نویسنده و لینک سایت اخلاقی و مجاز است.