اهمیت تنظیم خواب قبل از اقدام به بارداری

طبق مطالعات امروزی، داشتن نظم در برنامه خواب و بیداری اهمیت زیادی دارد. تلاش کنید هر شب، در وقت همیشگی به رختخواب بروید و صبح هم در زمانی مشابه بیدار شوید. این زمان را طوری تنظیم کنید که هنگام به رختخواب رفتن، احساس خستگی داشته باشید.

😴 همچنین درتحقیقات مشخص شده است، مردانی که تا قبل از ساعت 11 شب می خوابند، تحرک اسپرم هایشان در بهترین حالت ممکن است و فرصت بیشتری برای بارور کردن تخمک دارند.

😴 در فاصله چند ساعت مانده به نیمه شب، سطح کورتیزول خون کاهش پیدا می کند؛ و در صورتی که در این زمان، خواب باشید، صبح، راحت تر و با هوشیاری بیشتری از خواب بیدار می شوید.

😴 از نظر طب ایرانی، بهترین زمان خوابیدن در شب، قبل از نیمه ی شب، یعنی ساعت 9 شب تا 4 صبح است، تا شما بین ساعات 10 شب تا 2 بامداد در خواب عمیق باشید. زن یا مرد، هرچه مقدار بیشتری از این زمان را بخوابند، کمک بیشتری به سلامتی و حفظ نیروی باروری خود می کنند.

😴 خواب کوتاه روز برای سحرخیزانِ گرم‌ مزاج، در طی روزهای بلند فصل گرما توصیه می شود. این خواب «قَیلوله» نام دارد و حداکثر نیم ساعت، قبل از ظهر شرعی است. منابع اسلامی نیز خواب قیلوله را سبب جلب روزی و نعمت می دانند.

😴 طبق نظر طب ایرانی، خوابیدن در ساعات دیگر روز، موجب اختلال در فعل و انفعالات طبیعی بدن و بروز مشکلاتی مانند بدرنگی پوست صورت، اختلال هضم معده و دفع نشدن مناسب مواد زائد بدن می شود. سستی بدن، احساس کسالت، کاهش اشتها و بوی بد دهان از دیگر عوارض خوابِ روز است. خواب روز برای افراد با مزاج سرد و تر و سپس افراد گرم و تر، بیشتر از سایرین مضر است. چرا که با خواب روز، بلغم آنها افزایش یافته و حافظه آنها ضعیف می شود.

😴 بدترین زمان خواب، طبق متون طب ایرانی، خواب آخر روز و پیش از اذان مغرب، است که گفته شده باعث تولید بیماری‌های فراوانی می شود.

 

دکتر فاطمه مرادی
پزشک و متخصص طب ایرانی (MD_PhD)

کپی مطالب ، با ذکر نویسنده و لینک سایت اخلاقی و مجاز است.